butelka2

Napoje

Na rynku mamy dostępne różne rodzaje napojów bezalkoholowych, w postaci  soków owocowych, warzywnych, nektarów, napojów. Różnią się one między sobą zawartością owoców, soku czy koncentratu, a tym samym ilością składników odżywczych.

Z danych firmy Nielsen wynika, że wartość rynku napojów bezalkoholowych w Polsce wyniosła ponad 12,4 mld zł w 2014 roku, co oznacza wzrost o 3,5 proc r/r. Według Nielsena, sprzedaż wolumenowa poszła w tym czasie w górę o 2,8 proc.

Za wzrosty na rynku napojów odpowiada głównie rosnące spożycie wód butelkowanych oraz soki i nektary, które po kilku sezonach spadków – notują znaczące odbicia.

Aktualnie rynek napojów bezalkoholowych jest ukierunkowany na produkcję wyrobów prozdrowotnych (funkcjonalnych). Światowy rynek takich napojów rozwija się bardzo dynamicznie. Dotyczy to m.in. tak zwanych soków bezpośrednich, soków mętnych, soków z surowców ekologicznych czy z dodatkiem różnego rodzaju składników funkcjonalnych, które korzystnie wpływają na zdrowie. Na popularności zyskują też napoje funkcjonalne, w tym energetyki i izotoniki.